Butilin, duke of the Alemannians

public profile

Butilin, duke of the Alemannians's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Related Projects

Butilin

Birthdate:
Birthplace: Germany
Death: 554 (34-43)
France
Immediate Family:

Son of Leutharis I, duke of the Alemannians and Wilibalda of the Alemannians
Husband of Wife of Butilin
Father of Haming, duke of the Alemannians
Brother of Leutfried I, duke of the Alemannians

Occupation: Hertog van de Alamannen
Managed by: Private User
Last Updated:

O Butilinovi, dukovi of the Alemanniansovi (čeština)

Duc d'Alémanie (537-553)

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Alamannia#List_of_rulers_of_Alamannia
  2. https://de.wikipedia.org/wiki/Butilin
  3. http://www.toveogflemming.dk/tove/per19662.htm#0

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Bitva_u_Casilina


Butilin (také Bucçlin nebo Bucçlin, latinsky Butilinus nebo také Buccelenus; † 554 poblíž Capua) byl v letech 536 až 554 jménem merovejského alamanského dux (velmi svobodný: vévoda) v diecézi Avenches. Byl bratrem Leuthariho I. Jeho nástupcem jako dux se stal Magnachar.

Butilin a Leuthari jsou považováni za první vévody Alamanů, kteří obdrželi oficiální pravomoc od franského krále Theudebalda, ale byli na něm politicky závislí.  Podle historika Agathiase byli oba bratři alamanského původu.

Po Agathiasovi Ostrogóti, kteří byli poraženi v gótské válce a kteří se stále dokázali udržet na sever od Pádu, vyslali velvyslanectví k franskému králi Theudebaldovi I., aby ho získali pro alianci proti východořímské armádě pod Narsesem. . Zatímco Theudebald odmítl, bratři Butilin a Leuthari přijali alianci. Dá se předpokládat, že Theudebald s tímto závazkem souhlasil a pravděpodobně doufal, že tímto způsobem získá vliv nad Itálií, aniž by musel osobně a otevřeně vystupovat proti Justiniánovi I.
Po Agathias, Butilin a Leuthari postavili armádu 75 000 Alemanů a Franků (což je jistě nadsázka), která na jaře roku 553 vtrhla do Itálie a zpočátku se mohla prosadit v Parmě. Pokus o jejich vyhnání selhal. Zbývající Gótové otevřeli svá města franko-alamanské armádě. Následoval nájezd, který zavedl hostitele do Messinské úžiny. V létě roku 554 se bratři oddělili a Leuthari pochodoval na sever s částečnou armádou, údajně proto, aby dopravil svou kořist do bezpečí. Poté, co Leuthari se svou částečnou armádou již překročil Pád, jeho i jeho armádu smetla morová rána. Butilinova částečná armáda byla také zdecimována a oslabena nemocemi. Přesto Butilin usiloval o rozhodující bitvu s Narsesem. O osudu svého bratra nevěděl. Na podzim 554 skončil zničující porážkou své zbývající armády v bitvě u Casilinu u Capuy.
Byzantský básník a historik Agathias se možná později pokusil obvinit oba bratry z neúspěchu, aby se franský král ukázal v lepším světle. Na tomto tažení by se nechali unést Góty, ačkoli se to jejich králi Theudebaldovi nelíbilo. Jiné zdroje však hovoří o francké společnosti.